ANASAYFA  BİYOGRAFİ  HABERLER  BASINDAN  FOTOGALERİ  VİDEOGALERİ  İLETİŞİM

BREMEN MIZIKACILARI VE MIZIKÇILAR... | Aytur GEZER | Kişisel Web Sitesi

 BREMEN MIZIKACILARI VE MIZIKÇILAR...

 
 

BREMEN MIZIKACILARI VE MIZIKÇILAR...

 Mersin ,bir ucu Çamlıyayla ,diğer ucu Anamur arasında 13 ilçeyi bağrında barındıran 15.853 km2 lik yüz ölçümü ile coğrafi anlamda,vergi tahahkkuku ve tahsilatı anlamında Türkiye'de ilk 6 lık derecesini istikrarlı şekilde koruyan başarısı ile ekonomik anlamda,eşsiz doğası,denizi,sahip olduğu tarihi,ve dini miraslarıyla  turizm anlamında yeryüzü cenneti bir şehir.

Gelin görün ki  10 Ekim 2016 tarihine kadar bir 1/50 binlik çevre düzenleme planı bile yok.Şehrin önünü açacak ,geleceğindeki muhteşem ufuklara start verecek şehirciliğin olmazsa olmazı planı yol haritası yok.Sahipsiz Mersin Büyükşehir adını nicelikten niteliğe taşıyacak ekonomik ,sosyal, sportif ,turizm anlamında var olan potansiyelini tetikleyecek,1/100 bin ölçekli planıyla bütünleştirecek ,çevre düzeniyle ilgili 1/50 binlik planı yok.

10 Ekim 2016 tarihinde  Mersin Büyükşehir Belediyesi meclisi uzun süre rafda bekletilen özverili ve büyük emeklerle hazırlanan 1/50 bin lik çevre düzenleme planını onayladıve Mersin için bir Milat gerçekleşti.Mersin’in geleceğindeki devasal engeller kaldırıldı ,büyük bir ayıptan kurtulundu ve daha güzel daha güçlü daha mutlu ve huzurlu bir Mersin umudu yüreklere serpildi.

Serpildi serpilmesine,tarihe bir not düşüldü düşülmesine lakin gelin görünki bunca yıldır Mersin’in önüne bir plan koyamayanlar,bir yol haritası çizemiyenler kıyameti kopartmaya kalktılar ve Akkuyu Nükleer Santrali’nin arkasına sığınmaya kalktılar.

Neymiş Nükleer sanrtale evet denilmiş,Büyükşehir Belediye Başkanı sözünde durmamış,Ak Parti Mhp koalisyon yapmış vs vs vs…

Nükleer Santrale,Nükleer Santralin Mersin’de olmasına  karşı çıkabilirsiniz destek olabilirsiniz ama bazı gerçekleri göz ardı edemezsiniz.Akkuyu Nükleer santralinde Start 1963 yılında verilmiş,bir çok aşamalar atlanmış bu güne gelinmiş.Uluslararası anlaşmalarla yapımının ivedi olarak tamamlanması konusunda kararlar alınmış,Ağustos 2016 tarihi itibari ile teşvik kapsamına alınmış  ve de Türkiye Cumhuriyeti Devletinin enerji politikasında tercih edilen bir enerji yatırım seçeneği olmuş,Akkuyu ile birlikte Sinop ta yapılacak olan 2. Santralin de sürecinde önemli mesafeler katedilmiş hatta 3. Bir santral için de fizibilite çalışmaları yapılmakta.

15 yıl gibi bir süre içerisind 1/50 bin,1/100 bin gibi planlardan ve planlamalardan bi haber anlayış ve siyasetin temsilcisi Milletvekili Büyükşehir Belediye Meclisinde provakatif eylemler sergilemeye çalışıyor ,Nükleer'e karşı çıkyor ,Mersin'in ve Mersin'de yaşayanların sağlığı adına(!)

Karıştırılan birşey vardı oysa ,1/50 binlik planın görüşüldüğü yer TBMM salonu değil Mersin Büyükşehir meclis salonu idi.

TBMM salonunda Nükleer konusunda vakti zamanında ilgili kanunlar çıkarılırken,kararlar alınırken (20 Kasım 1978- Enerji Bakanı Deniz Baykal  “Türkiye’nin nükleer enerji konusunda daha fazla gecikmeye tahammülü kalmadığını”söyleyerek desteklerken) destek verenler ,sessiz kalanlar bu günherşey bitmiş inşaati başlamakta olan bir santral için Büyükşehir Belediye meclisinde itiraz ediyor görüntüsü milletin hafızasıyla dalga geçmekten öte bir şey değildir.Sanırım asıl amaç Nükleeri bahane ederek Mersin'in önünü açacak projelerin yol haritasını engellemeye kalkmak Mersin'e ihanettir.

Tüm bu gerçekler dahilinde durumu anlamalı ve ona göre değerlendirmelerde bulunmalıyız.Akkuyu Nükleer santraline nükleer enerjiye karşı olanlar  1963 yılından bu güne boşa geçirilen zamanı iyi değerlendirmeleri,1/50 binlik projede Mersin’in ggeleceğinde  önemli yerler tutacak olan çalışmaları takip ederek nükleer felaketten çok daha yakıcı ve yıkıcı rant ekonomisine prim verecek yatırımlarda benzer hassasiyeti göstermeledir.

1/50 bin ölçekli plan 10 yıl önce geçmiş olsaydı Mersin'de Savunma Sanayi'nde önemli bir yer tutan Zırhlı araçlar üretilmeye başlanmış,olacaktı,MTSO'nu girişimleriyle şimdi sadece yedek parçasısnın da parçası üretilebiliyor.1/50 bin ölçekli plan bu günkü haliyle 5-10 yıl önce geçmiş olsaydı Mersin Serbest Bölgesi'nin genişlemesi ve geliştirilmesi ile işsizliğin hat safhada olduğu Mersin'imizde en az 2000 gencimize iş imkanı sağlanacak,ihracat hacminde sağlanacak artışdanda üreticiden ,esnafına iş adamına herkes payını alacaktı.

Bunlar Mersin'in ufkundaki fırsatlardan sadece bir kaç örnek.Hal böyleyken bu gün herkesin bu plana ve uygulayacak olanlara sahip çıkması gerekir.Planın görüşülmesi öncesi Siyasi Partilerin,STK'ların göstermiş olduğu birlik ve beraberliği devam ettirmeleri gerekir.
Bremen Mızıkacılarını biliriz çoğumuz,farklı yeteneklerin,farklı kimliklerin bir araya gelmesiyle neler yapılabileceğini biliriz.Toplum olarak Mızıkçıları da biliriz.Mızıkacılara ne kadar sevimli yaklaşırsak ,Mızıkçılarında o kadar sevimsiz olduğunu biliriz.Mızıkacılar eserlerini sergilesinler şarkılarını söylesinler,mersin'in geleceğindeki Mutluluk karnavalına renk katsınlar ama Mızıkçılar da insaniyet namına sussunlar.

Plansız Proğramsız bir Şehrin ayıbını Nükleer karşıtlığı ile örtmek yerine ,Mersin'e 1/50 binlik çevre düzenleme planı ile kazandırılacak olan fırsat ve imkanlara sahip çıkmak Mersin'de yaşayan her bireyin tarihi sorumluluğudur.

Mersin'imize yıllar sonra olması gereken projeyi kazandıran,mersin'in geleceğine sahip çıkan  Büyükşehir Belediye Başkanı'nı ,destekleyen Büyükşehirbelediyesi Meclis üyelerini,Planın hazırlanmasında emeği geçen teknik ve idari kadroyu, destek olan Siyasi Parti Temsilcilerini ve STK yönetici ve üyelerini yürekden kutluyorum.

 
Tarih : 24.09.201 VİDEO

 

   

 

 HABERLER

 
PALM-I YE MERSİN !

Tarih : 24.09.201
 

 
MİLLİ İRADE OKULLARI...

Tarih : 24.09.201
 

 
BREMEN MIZIKACILARI VE MIZIKÇILAR...

Tarih : 24.09.201
 

 
MERSİN İDMAN YURDU...

Tarih : 24.09.201
 

 
MERSİN İLE DERTLENENLER - 3

Tarih : 24.09.201
 

 
MERSİN İLE DERTLENENLER - 2

Tarih : 24.09.201
 

 

 
 
 
 
ANASAYFA BİYOGRAFİ HABERLER GİZLİLİK İLKELERİ İLETİŞİM


Aytur GEZER | Kişisel Web Sitesi | ayturgezer.com.tr © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA